SP51 Lublin

Patron szkoły

„Sumienie jest dla każdego człowieka sprawą o zasadniczym znaczeniu. Jest ono jego wewnętrznym przewodnikiem i jest także sędzią jego czynów”.
(Homilia, Skoczów, 1995 r.)

„Być człowiekiem sumienia to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków i ciągle na nowo się nawracać”.
(Homilia, Skoczów, 1995 r.)

„Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.
(Homilia, Gniezno, 1997 r.)

„Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”.
(Homilia, Sopot, 1999 r.)

„Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości, więcej! Nie ma przyszłości człowieka i narodu”.
(Homilia, Sopot, 1999 r.)

„Dekalog jest jak kompas na burzliwym morzu, który umożliwia nam trzymanie kursu i dopłynięcie do lądu”.
(Homilia, Lwów, 2001 r.)

„Boża miłość nie nakłada na nas ciężarów, których nie moglibyśmy unieść ani nie stawia nam wymagań, którym nie moglibyśmy sprostać, jeśli wzywa, przychodzi z konieczną pomocą”.
(Książka „Wstańcie, chodźmy!”, 2004 r.)
„Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.”
(Watykan 20 listopada 2004)

„Życie całych społeczeństw, narodów, państw, Kościoła, zależy od tego, czy rodzina jest pośród nich prawdziwym środowiskiem życia i środowiskiem miłości. Wiele trzeba czynić — a nie za wiele znaczy: uczynić wszystko, co można, ażeby rodzinie stworzyć po temu warunki. Warunki pracy, warunki mieszkania, warunki utrzymania, opiekę nad poczynającym się życiem, poszanowanie społeczne rodzicielstwa, radość z dzieci, które przychodzą na świat, pełne prawo do wychowania, a zarazem wieloraką pomoc w tym wychowaniu… oto cały wielki, bogaty program, od którego zależy przyszłość człowieka i przyszłość narodu.”
(Apel Jasnogórski , Częstochowa, 5 czerwca 1979 r.)
„Racją bytu wszelkiej polityki jest służba człowiekowi”.
(Przemówienie, ONZ, 1979 r.)

„Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.
(Audiencja dla wiernych z Białorusi, 1998 r.)

„Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią,
a nie złorzeczą, i błogosławieństwem ziemię zdobywają”.
(Homilia, Sopot, 1999 r.)

„Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali”
(Homilia, Rzym, 29.10.2000)

„Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistniać. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję.”
(Elbląg, 6 czerwca 1999 r.)

Skip to content