ME-Health w Ostrawie
W ostatnim tygodniu kwietnia w czeskiej Ostrawie odbyło się pierwsze spotkanie międzynarodowe w ramach programu Erasmus+.
Polscy koordynatorzy z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie przedstawili założenia projektu „Wsparcie zdrowia psychicznego młodzieży w dobie koronawirusa” (ME-Health) oraz jego wymagania finansowe i programowe.
Podczas spotkania przedstawicieli administracji regionalnych z Kraju morawsko-śląskiego (Czechy), Regionu Grand Est (Francja), Styrii (Austria), Województwa Lubelskiego oraz szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych i stowarzyszenia rodziców z krajów partnerstwa został opracowany formularz ewaluacyjny dla uczestników planowanych szkoleń w ramach projektu ME-Health.
W pracach uczestniczył też przedstawiciel szkoły Rijn IJssel z Holandii, która jest partnerem stowarzyszonym projektu.
Ze strony Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w spotkaniu brała udział p. Urszula Furtak, wicedyrektor Szkoły oraz Anna Wójcik, nauczyciel języka angielskiego.
Głównym celem projektu ME-Health jest wymiana dobrych praktyk w zakresie psychologicznych i pedagogicznych problemów, jakie dotknęły młodych ludzi w związku z epidemią COVID-19 i zmianami w edukacji z tym związanymi.
Tematem pierwszego seminarium, które zaplanowane jest jesienią w Austrii jest wypracowanie listy najbardziej powszechnych problemów o podłożu psychologiczno-pedagogicznym, które dotknęły szkolnictwo, a przede wszystkim uczniów, podczas pandemii.
W wyniku działań projektowych stworzona zostanie baza wiedzy dla pracowników placówek o charakterze edukacyjnym, która pozwoli na identyfikację problemów psychologiczno-pedagogicznych młodzieży związanych z epidemią koronawirusa oraz sposobami radzenia sobie z nimi, co w konsekwencji pozwoli nauczycielom i specjalistom pracującym z dziećmi i młodzieżą na udzielenie im niezbędnej pomocy. Efektem seminarium w Austrii ma być pierwszy rozdział przewodnika, który będzie rezultatem końcowym projektu ME-Health.
oprac. Anna Wójcik