Pomoc rówieśnicza
Założenia te przekładają się na szkolną rzeczywistość: podczas zajęć pracujecie w parach albo w grupach, a wiele postawionych przed wami zadań wymaga współpracy. Różne formy projektów, są najlepszym sposobem do inicjowania współdziałania.
Pomoc ta działa często dużo efektywniej niż gdyby niejasne zagadnienia tłumaczył nauczyciel – sami rozumiecie się dużo lepiej i mówicie wspólnym językiem. Poza tym w sposób naturalny rozumiecie, co sprawia trudność rówieśnikom i łatwiej skupić się na kwestiach naprawdę istotnych.
„Pomoc” jest tutaj szeroko rozumiana: dotyczy ona zarówno rozwijania uzdolnień, ale też pomagania, gdy uczeń słabiej sobie radzi. Starsi koledzy/ starsze rodzeństwo pomaga młodszym w sprawach codziennych, jest to szeroko rozumiane wsparcie. Może to być ogólna pomoc w nauce, czasami chodzi o skontaktowanie się z kimś, kto potrafi wytłumaczyć fizykę albo chemię… Takie spotkania mogą być elastyczne, jeśli chodzi o czas spotkań i miejsce spotkań. Mogą być przez internet.
A po co jest pomoc rówieśnicza?
Tłumacząc innym skomplikowane zagadnienia uczycie się więcej, efekty nauki są wyższe.
Rozwijacie: umiejętność komunikacji, współpracy, utrzymywania zaangażowania i motywacji oraz wyznaczania celów i organizacji pracy.
Opracowanie p. Beata Czykalska