Pandemia koronawirus
Napływ wielu niepokojących informacji z kraju i ze świata burzy naturalne poczucie bezpieczeństwa. Brak kontaktu z rówieśnikami również nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie dzieci. Stąd ogromna rola Rodziców w oswojeniu dzieci z nową rzeczywistością.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
Szanowni Rodzice i Opiekunowie Naszych Uczniów,
Znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji. Jest ona trudna dla nas wszystkich, a w szczególności dla dzieci, których postrzeganie świata jest nieco inne niż osób dorosłych, bywa często bardziej emocjonalne. W związku z epidemią możemy zaobserwować u uczniów poczucie zagrożenia, niepewność i bezradności. Napływ wielu niepokojących informacji z kraju i ze świata burzy naturalne poczucie bezpieczeństwa. Brak kontaktu z rówieśnikami również nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie dzieci. Stąd ogromna rola Rodziców w oswojeniu dzieci z nową rzeczywistością. Toteż, by dziecko mogło spokojnie uczyć się w domu, warto porozmawiać z nim na temat wirusa oraz wyjaśnić, że wszystkie zapobiegawcze działania służą spowolnieniu rozprzestrzeniania się epidemii.
Pandemia KORONAWIRUS | Rekomendacje MEN | Zalecenia LKO | Informacje KPRM |
Poniżej zamieszczamy szereg wskazówek i rad, które mogą okazać się przydatne w okresie zawieszenia zajęć w szkole.
Jak motywować dziecko do systematycznego uczenia się w domu?
- Ustalcie razem z dzieckiem plan działania: kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na obowiązki.
- Wyznaczcie godziny nauki oraz czas przerw: np. uczymy się w godzinach od – do. Małe dzieci potrzebują częstych przerw.
- Przed przystąpieniem do nauki przygotujcie wszystkie podręczniki i pomoce, by później nie przerywać pracy.
- Ustalcie także, jak będziecie kontrolować wykonywaną przez dziecko pracę. Można odpytać, sprawdzić notatki, poprosić o wyjaśnienia zapisów.
- Umówcie się też na sposób pomagania, gdy czegoś nie zrozumie albo nie wie.
- Doceniaj starania i chwal nawet niewielkie działania związane z uczeniem się w domu.
- Nie odrabiaj za dziecko zadań przesłanych przez nauczycieli.
- Zachęć do samodzielności, bo samodzielne radzenie sobie z zadaniami daje większą satysfakcję i kształtuje poczucie własnej wartości.