Przeszliśmy-Niepokonani
80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir – Lublin, 9–11 lutego 2020 r.
By upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń, w Lublinie zorganizowane zostały trzydniowe obchody, upamiętniające tamte wydarzenia, pt.: „Przeszliśmy-Niepokonani” 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. W projekt uroczystości zaangażowane zostały przedszkola, szkoły i licea. Każda z palcówek otrzymała cetryfikat.
W niedzielę 9 lutego wierni modlili się w intencji ofiar w Kościele Pobrygidkowskim, a następnie przeszli pod pomnik Matki Sybiraczki, gdzie zostały złożone kwiaty. Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie, Janusz Pawłowski, przypomniał tragiczną historię, która spotkała obywateli II RP wywiezionych w głąb państwa sowieckiego. Prosił młodzież, by nie zapomniała o tych faktach i pielęgnowała pamięć o tym co się stało.
Następnego dnia obchody miały miejsce w budynku IPN Lublin. Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów lubelskich szkół: XXVII LO, Bursy Szkolnej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 51, którzy swoim występem uczcili pamięć o ofiarach deportacji, wystąpił Norbert „Smoła” Smoliński z koncertem „Jest taki kraj daleki”.
Koordynatorami przedsięwzięcia w szkole byli pani A. Lange i p. C. Figura. W projekt włączyli się też historycy – pani I. Piotrowicz i p. M. Podkościelny a także wychowawcy klas 0-3. Wszystkim bardzo dziękujemy za owocną współpracę i krzewienie postaw patriotyzmu wśród młodych pokoleń.
Organizatorzy projektu: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Związek Sybiraków Oddział w Lublinie, XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, Bursa Szkolna nr 2 w Lublinie
Partner: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Lublinie
Patronat: Honorowy: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko
Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Biuletyn IPN, Dzieje.pl, Dziennik Wschodni
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Opracowanie: p. A. Lange, na podstawie materiałów i notatek ze strony IPN.