Z wizytą w Instytucie Pamięci Narodowej
Klasa Va została zaproszona na edukacyjne warsztaty historyczne do Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Warsztaty prowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej:
Pani Katarzyna Syska,
Pan Paweł Skrok,
Pan Adrian Lesiakowski.
Zajęcia rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego na temat słynnego misia Wojtka. Był to oswojony niedźwiedź, który podczas II Wojny Światowej pomagał polskim żołnierzom dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Film został opatrzony ciekawym komentarzem pana Pawła, któremu udało się żywo zainteresować piątoklasistów tematem wojny.
Następnie uczniowie wzięli udział w turnieju gier planszowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się gra „Miś Wojtek” oraz lotnicza gra „Alarm dla Warszawy”. Zwycięzcy zostali nagrodzeni komiksami.
To jednak nie był koniec atrakcji. Rozbudzeni historycznie piątoklasiści z dużym zainteresowaniem obejrzeli film na temat Dywizjonu 303, który zasłynął walką z niemieckimi pilotami w okresie II Wojny Światowej podczas bitwy o Anglię.
Żal było kończyć tak ciekawe warsztaty, zwłaszcza, że uczniowie czuli niedosyt. Widząc to pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej podarowali piątoklasistom wymienione wyżej gry planszowe oraz puzzle „Historia w kolorach”. Nie zapomnieli również o młodszych kolegach szkolnych, którzy otrzymali edukacyjną grę „Polak Mały”. Naszej szkole zostały podarowane dwa filmy dokumentalne.
Pierwszy film o Żołnierzach Niezłomnych.
Drugi film dotyczył obrony Lublina we wrześniu 1939 roku.
Filmy dokumentalne będą udostępniane przez bibliotekę szkolną.
Opracowanie: Eliza Drabik