Hałas – pomiary natężenia dźwięku
Hałas towarzyszy nam bez przerwy. Jest w domu , szkole, na ulicy, nawet kiedy śpimy. Jest często bagatelizowany. Tymczasem naukowcy przekonują, że częste przebywanie w hałasie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Hałas to nie tylko głośna muzyka, odgłosy budowy czy ulicy, to również szum biurowy,szkolny czyli wszystkie odgłosy, które słyszymy w ciągu czasu pracy, a także szum samochodowy, rozmowy w autobusie. Hałas, zwłaszcza długotrwały, jest szkodliwy dla człowieka głównie dlatego, że może stać się przyczyną uszkodzenia narządu słuchu. Oprócz tego wpływa też bardzo negatywnie na komfort psychiczny – dekoncentruje, prowadzi do zdenerwowania czy agresji, odbiera poczucie komfortu i panowania nad sytuacją, a nawet przybliża ryzyko i depresji i zaburzeń psychicznych.
Przykłady hałasu z podaniem natężenia:
30 dB – tykanie zegara
60 dB – suszarka do włosów
70 dB – odkurzacz
ok. 100 dB – hałas szkolnej przerwy
Natężenie dźwięku o wysokości ponad 85 dB jest szkodliwe dla organizmu człowieka.
Uczniowie z koła fizycznego przeprowadzili pomiary hałasu w naszej szkole. Mierzyli hałas w różnych miejscach naszej szkoły i o różnych porach.
Otrzymali wyniki :
Dyskoteka 97 dB
Korytarz podczas lekcji 58 dB
Patio (przerwa) 85 dB
Sala gimnastyczna 73 dB
Basen 70 dB
Przerwa obiadowa 85 dB
Biblioteka 53 dB
Świetlica 84 dB
Sala lekcyjna 50 dB
Szatnia 60 dB
Trzeba walczyć z hałasem. Uczniowie klas 8 przygotowali projekty o szkodliwości hałasu, które są prezentowane przy sali 15B. Zastanówmy się jak my możemy zmniejszyć hałas. Do walki z hałasem włączył się też Samorząd Szkolny organizując przerwę z tańcem. Oprócz tego, że wszyscy się świetnie bawili to pokazało to, że na przerwach niekoniecznie trzeba biegać i krzyczeć.
Opracowanie: Elżbieta Piskorska