SP51 Lublin
2018-2019K 18-19Ogólnopolski

Bezpieczny Internet – podsumowanie

Informacje o spotkaniach na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu

Konsultacje z pedagogiem i/lub psychologiem szkolnym dla chętnych rodziców w sprawie zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z komputera (gier, Internetu itp.) odbędą się w naszej szkole
w dniach 27 i 28 marca 2017r., godz. 16.00 – 17.30 w pokoju 102 d.

Spotkanie dla rodziców z Pracownikiem PPP dr Markiem Dysiem na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z gier, Internetu, portali społecznościowych itp. w naszej szkole odbędzie się 6.04.2017 r. przy okazji zebrań z rodzicami.


„Tydzień Bezpiecznego Internetu 2016/2017” w SP51 w Lublinie.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 obchodziliśmy 9 lutego pod hasłem: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!”. Wzorem lat poprzednich, w roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole zorganizowany został Tydzień Bezpiecznego Internetu.

W dniach od 7 do 14 lutego br. w sp51 przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce związanej z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Zajęcia przeznaczone były dla uczniów w wieku 10-12 lat i realizowane podczas godzin wychowawczych, zajęć komputerowych, zajęć technicznych i lekcji bibliotecznych w klasach czwartych i piątych.

„Bezpieczeństwo w Internecie” – temat realizowany w klasach 4-ych

Celem zajęć było zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, udostępnianie danych osobowych, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, bezkrytyczne traktowanie treści przekazywanych w Internecie np. na forach, blogach, uzależnienia od gier, utrata poczucia czasu itp. Podsumowaniem zajęć są wypracowane zasady bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych. Materiały wykorzystane podczas lekcji to filmy „Owce w sieci”, do których odwołuje się scenariusz zajęć. (dostępny w załączniku poniżej)

„Razem zmieniamy Internet na lepsze” – zajęcia prowadzone w ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu. – temat realizowany w klasach 5-ych

Co to jest cyberprzemoc? Czy cyberprzemoc jest bezkarna?
Celem zajęć było zapoznanie uczniów ze specyfiką cyberprzemocy, pokazanie jej możliwych konsekwencji (zarówno dla ofiar, jak i sprawców) oraz prezentacja metod rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą. Zajęcia były realizowane podczas godzin wychowawczych, zajęć komputerowych, zajęć technicznych i lekcji bibliotecznych. Zaplanowano je na jedną godzinę dydaktyczną (45 min). Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano sprzęt komputerowy z projektorem umożliwiający odtworzenie materiałów zapisanych na płycie DVD i pobranych ze strony www.dzieckowsieci.fdn.pl. Były to filmy „3,2,1…,Internet?” oraz „Gdzie jest Mimi”.
(materiały dostępne w załączniku poniżej)

Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania. Akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Chociaż z perspektywy osoby dorosłej przynajmniej część działań tego typu jest co najwyżej irytująca, dla dziecka mogą być one osobistą tragedią.

Jak postępować?
W przypadku, kiedy dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy, ważne jest udzielenie mu wsparcia psychologicznego, a równocześnie – zadbanie np. o zablokowanie ośmieszających publikacji lub krzywdzących materiałów (w tym celu należy skontaktować się z administratorem serwisu, w którym zostały opublikowane). Wcześniej jednak należy zabezpieczyć dowody – mogą to być, w zależności od sytuacji: zrzuty ekranu, SMS-y z pogróżkami, zapis rozmów z komunikatorów internetowych lub czatowych, obraźliwe maile. Mogą one pomóc w zidentyfikowaniu sprawcy. Jeśli doszło do przestępstwa, należy o sprawie poinformować policję. Podobnie należy postąpić, jeśli sprawca pozostaje nieznany, policja może uzyskać dostęp do billingów telefonicznych lub logów z serwera administratora serwisu pozwalające na zidentyfikowanie go. Wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porad dotyczących rozwiązywania problemów z nią związanych można znaleźć również u konsultantów Helpline org.pl – online (www.helpline.org.pl) lub pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100.

Klasy I – III – wychowawcy realizowali zajęcia „Dziecko w sieci” w czasie zajęć komputerowych.

Każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Szczególną uwagę należy zwrócić na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.


Przydatne strony internetowe:
http://www.dzieckowsieci.pl
http://www.bezpieczneinterneciaki.pl
http://fdn.pl/
https://sieciaki.pl/
https://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/abc-bezpieczenstwa-w-sieci/
http://www.akademia.nask.pl/
http://www.edukator.pl/
www.kursor.edukator.pl
www.plikifolder.pl
www.kidprotect.pl
www.saferinternet.pl
www.sieciaki.pl
www.helpline.org.pl

 Patrycja Wysocka

TABLICA ARTYKUŁÓW | Zgłoś poprawkę lub literówkę do artykułu | webmaster⚙sp51.lublin.eu

Skip to content